ITEM #: 25MD-25M-10 MFG #: 25MD-25M-10
Primary Image
List Price:
Our Price:
Availability: 2+ Weeks.
Please Email, Chat or Call (800) 522-2025 for Detailed Delivery Info
iAvailability Description Popup
25MD-25M-10 - Overview
Cables are crafted with multicore 110ohm AES/EBU digital audio cable. All channels are individually shielded twisted pairs of #24 AWG gauge conductors. Sescom 25-Pin D-Sub (Multipin) cable assemblies are wired to the Digi/Tascam D-Sub standard and are comparable to assemblies commonly referred to in the industry with terms such as DA88 snake, DB25 breakout, and DB25 snake. Wired to crossover spec in to out and out to in for AES equipment connections. Compatible with Digi, Panasonic, Radar, Tascam and other equipment.
  • Features:
    • DB25 Male to DB25 Male with 8 Channels Digital Audio In or Out
    • Crafted with Multicore Cable, RoHS Compliant
    • Industry Standard AMP 25 Pin Metal Hoods for Durability
    • Cables are Designed with Industry Standard AMP DSub Cable Hoods for the Best RF Rejection
    • Crossover wired cables
    • Made in the USA
  • Specifications:
    • Cable: 25 MHz Bandwidth, Precision 110 ohm Impedance
    • Conductor to Shield: 26pF/ft
    • Between Conductors:14 pF/ft