Tripp Lite U420-16N-G25AFL Flat USB-C Cable USB 3.1 10Gbps M/M Thunderbolt 3 - 16 Inch - Black
ITEM #: U420-16N-G25AFL MFG #: U420-16N-G25AFL
Primary Image
  • Product Image Thumbnail 1 of 4
  • Product Image Thumbnail 2 of 4
  • Product Image Thumbnail 3 of 4
  • Product Image Thumbnail 4 of 4
List Price:
Our Price:
Availability: Usually Ships in 5-14 Days.
Please Email, Chat or Call (800) 522-2025 for Detailed Delivery Info
iAvailability Description Popup
U420-16N-G25AFL - Overview
Flat USB-C Cable Connects 2 USB-C Devices, Including MacBooks and Smartphones
Transfers Data and Charges Devices at Lightning-Fast Speeds
Innovative Flat Cable Prevents Tangles, Allows Flexible Bends
Reversible USB-C Connectors Attach in Either Direction
  • Features:
    • Flexible flat design helps prevent inconvenient tangling and allows easy bending
    • Supports USB 3.1 Gen 2 speeds up to 10 Gbps to ensure lightning-fast data transfers
    • Supports 5A (100W) power output for charging and powering large-capacity mobile devices
    • Reversible USB-C plugs connect in either direction for immediate no-fuss use
    • Flat USB-C cable is compatible with all USB-C and Thunderbolt 3 devices
  • Specifications:
    • Input
    • Maximum Input Amps: 5
    • Maximum Input Watts: 100
    • Cable Length (ft.): 1.3
    • Cable Length (m): 0.4
    • Cable Length (in.): 16
      Physical
    • Cable Outer Diameter (OD): 1.2*11.0MM
    • Cable Jacket Material: TPE
    • Wire Gauge (AWG): 30
    • Color: Black
    • Material of Construction: TPE
    • Unit Packaging Type: Polybag
      Environmental
    • Operating Temperature Range: 14 to 140 F (-10 to 60 C)
    • Storage Temperature Range: -4 to 158 F (-20 to 70 C)
    • Operating Humidity Range: 10% to 85%, Non-Condensing
    • Storage Humidity Range: 10% to 85%, Non-Condensing
      Connections
    • Side A - Connector 1: USB C (MALE)
    • Side B - Connector 1: USB C (MALE)
    • Connector Plating: Nickel
    • Contact Plating: Gold
  • Item Includes:
    • 1x U420-16N-G25AFL USB-C to USB-C Flat Cable, M/M, Black, 16 in.