ITEM #: 25MD-XF-YM05 MFG #: 25MD-XF-YM05
Primary Image
List Price:
Our Price:
Availability: 2+ Weeks.
Please Email, Chat or Call (800) 522-2025 for Detailed Delivery Info
iAvailability Description Popup
25MD-XF-YM05 - Overview
This cable option provides 8 AES/EBU XLR inputs or 16 channels of AES/EBU input. Cables are crafted with Mogami super flexible 3162 multicore 110ohm AES/EBU digital audio cable. All channels are numbered and individually shielded twisted pairs of #24 AWG gauge conductors. Standard fan out is 18 inches for common interface requirements. Designed for superior connectivity and strain relief, these assemblies feature the Neutrik XX series XLR's and industry standard AMP DSub cable hood. Sescom 25-Pin D-Sub (Multipin) cable assemblies are wired to the Yamaha MYAE8 standard and are comparable to assemblies commonly referred to in the industry with terms such as DA88 snake, DB25 breakout, and DB25 snake. Compatible with Apogee, Mackie, Sony and Yamaha machines.
  • Features:
    • DB25 Male to 8 XLR Female Digital Audio In or Out
    • Crafted with Mogami Super Flexible 3162 Cable
    • All Channels are Individually Shielded & Twisted with #24 AWG Gauge Conductors and 24 AWG Drain
    • Channels are Numbered and Fanned out 12 Inches
    • Neutrik NC3MXX Female Connectors Provide Chuck Type Strain Relief for Reliable Cable Retention
    • Overall PVC Jacketed for Strength and Durability
    • Industry Standard AMP 25 pin Metal Hoods for Durability
    • Made in the USA
  • Specifications:
    • DC Resistance at 20°C Inner Pair Conductor: 0.081ohm/m(0.0247ohm/ft)
    • Capacitance at 1kHz, 20°C (Partial Capacitance Value): 46pF/m(14pF/ft)