ITEM #: TLR6200-16-NAB26 MFG #: TLR6200-16-NAB26
Primary Image
  • Product Image Thumbnail 1 of 5
  • Product Image Thumbnail 2 of 5
  • Product Image Thumbnail 3 of 5
  • Product Image Thumbnail 4 of 5
  • Product Image Thumbnail 5 of 5
List Price:
Our Price:
Availability: Usually Ships in 5-14 Days.
Please Email, Chat or Call (800) 522-2025 for Detailed Delivery Info
iAvailability Description Popup
  • Special Order Item: non-cancelable, non-returnable, non-refundable.
TLR6200-16-NAB26 - Overview
The Most Powerful DSP-Based 1RU IP Codec
Bands:
4G LTE: B1, B2, B3, B4,B5, B7, B8, B9, B12, B13, B14, B18, B19, B20, B25, B26, B28
3G HSPA+: B1 (2100MHz), B2 (1900MHz), B4 (1700MHz), B5 (850MHz), B6 (800MHz), B8 (900MHz), B19 (850MHz)
  • Features:
    • High channel density with 16 bidirectional mono or 8 bidirectional stereo IP streams
    • 16 assignable GPIOs, plus SLIOs (Tieline and WheatNet-IP)
    • Ideal for contribution/remotes and audio distribution applications
    • Stream IP audio over WANs using dual Ethernet ports
    • Fully AES67 and ST 2110-30 compliant for AoIP streaming
  • Specifications:
      TLR6200-16 Gateway
    • RJ45 AES3 Inputs 5-8: Stereo AES3 digital inputs 5-8
    • RJ45 AES3 Outputs 5-8: Stereo AES3 digital outputs 5-8
    • Gigabit LAN Ports: 2x Gbit Ethernet ports for IP streaming over WANs
    • USB 2.0 Host Port: Front panel host port
    • USB 3.0 Host Port: Rear panel host port supports record and playback[2]
    • Front Panel Headphone Output: 1x 1/4" headphone Jack
    • Front Panel SD Card Slot: Full size push-pull SD card slot for firmware upgrades
    • Internal SSD Storage: 128GB Internal Storage for recording streams
    • BNC Sync Input/Output: 2x configurable input/output BNC sync connectors
    • Analog Input Impedance: > 10kΩ
    • Analog Output Impedance: < 40Ω balanced
    • Clipping Level: Nominal output level +4dBu with maximum output + 24dBu
    • A/D & D/A Converters: 24 bit
    • AES3 (AES/EBU): 24 bit inputs with support for sample rates from 32kHz to 192kHz; 24 bit outputs
    • Frequency Response: 20Hz - 22kHz
    • Total Harmonic Distortion: <0.002% at +22dBu unweighted
    • Signal to Noise Ratio: >100dB at +24dBu, unweighted, 20Hz - 20kHz
    • Crosstalk: < -95dB between adjacent channels
      Encoding and IP Streaming
    • Uncompressed IP: Linear PCM16/24 bit 32kHz, 44.1kHz, 48kHz, 96kHz sampling
    • IP Sample Frequencies: 8kHz, 16kHz, 32kHz, 44.1kHz, 48kHz, 96kHz
    • Asymetric Encoding: Supports asymetric multi-format encoding
    • Protocols: RTP, DHCP, SNMP, DNS, HTTP, IGMP, IPv4/IPv6, RTCP, STUN, SSL Security Certificate
    • Multi-Unicasting: Support for Multi-unicast and Multiple multi-unicast
    • Multicasting: Support for Multicast and Multi-multicast.
    • Fuse-IP: Bond IP interfaces to aggregate data
      General
    • Dimensions: 19" x 1-3/4" x 11-13/16"
    • Weight: 8lbs
    • Power: Dual AC 90V - 240V IEC power inlets; 2A 50-60Hz
    • Operating Temp: 32°F - 113°F
    • Humidity: 20% =RH =70% (32°F - 95°F), non-condensing
      TLF5300 ViA Point-to-Point Audio Codec
      Input/Outputs
    • Analog Audio Inputs: 3x Female XLR mic/line inputs
    • Analog Audio Outputs: 2x Male XLR
    • AES3 In (via input 1): 1x female XLR
    • AES 42 (via input 1): 1x female XLR
    • Auxiliary Inputs/Outputs: S/PDIF in/out (RCA), or micro-USB in/out, or 3.5mm Jack line input
    • Headphones Out: 3x 1/4" Jacks
    • Mic Phantom Power: Selectable 48V phantom power on all analog XLR inputs
    • AES42 Digital Phantom Power: 10V nominal
    • Input Impedance: High Impedance > 5KΩ (line input); approximately 2KΩ (mic input)
    • Output Impedance: <50Ω Balanced
    • Clipping Level: +22dBu
    • A/D & D/A Converters: 24 bit
    • Frequency Response at 48kHz: 20Hz - 20kHz
    • THD and Noise (Analog): < 0.005% (-86dB) at +16dBu unweighted
    • THD and Noise (Digital): <0.0001% (-120dB) at -1 dBFS
    • Analog Signal to Noise: >90dB at +22dBu, unweighted
      Front Panel Interfaces
    • Display: 4.3" TFT Color LED touch screen
    • Navigation: Touch screen or 5 button navigation keypad
      General
    • IP Sample Frequencies: 8kHz, 16kHz, 24kHz, 32kHz, 44.1kHz, 48kHz