ITEM #: 12GDINM59-MB010 MFG #: 12GDINM59-MB010
Primary Image
  • Product Image Thumbnail 1 of 2
  • Product Image Thumbnail 2 of 2
List Price:
Our Price:
Availability: 2+ Weeks.
Please Email, Chat or Call (800) 522-2025 for Detailed Delivery Info
iAvailability Description Popup
12GDINM59-MB010 - Overview
GSB-M59-0 Strain Relief Boot
The Laird 12GDINM59 Series features the GSB-M59-0 Strain Relief Boot from Gigatronix. It is a black, thermoplastic rubber boot with a 4.52mm Hex.
2315-4855-C06-Z 1.0/2.3 DIN 12G SDI Straight Plug
The 12GDINM59 also features the 2315-4855-C06-Z 1.0/2.3 DIN Straight Crimp Plug from Gigatronix. It is a precision 75 ohm 1.0/2.3 DIN 12G SDI Crimp Plug that is designed to carry 12G-SDI 4K signals on a single channel. It comes in a brass/nickel plated body, with a gold plated center conductor. It is ROHS compliant and durable for up to 500 mating cycles.
HD15-4855-C06-Z HD Micro BNC 12G SDI Crimp Plug
Also featured is the HD15-4855-C06-Z HD BNC 12G SDI Crimp plug from Gigatronix. It is a nickel plated Micro BNC plug with an impedance of 75 ohms. It is ROHS compliant, and is durable enough for 500 mating cycles.
  • Features:
    • Flexible 12G-SDI 4K UHD cable for mobile and deployable applications
    • Excellent protection from signal interference
    • Supports 12Gbps transmission of uncompressed 4K UHD
    • High-quality DIN and BNC connectors
  • Specifications:
      Laird Mini RG-59
    • RG Type: Mini RG-59
    • Inner Conductor O.D.: 0.02" (0.584mm)
    • Inner Material: Silver Plated Copper
    • Dielectric O.D.: 0.10" (2.59mm)
    • Dielectric Material: Foam HDPE
    • First Shield Thickness: 0.10" (2.70mm)
    • First Shield Material: Bonded Aluminum Foil
    • Second Shield Thickness: 0.12" (3.15mm)
    • Second Shield Material: Tinned Copper Braid
    • Jacket O.D.: 0.15" (4.05mm)
    • Jacket Material: TPE
    • Impedance: 75 Ohms
    • Max. Frequency: DC to 12 GHz
    • Capacitance: 53 pF/m
    • Attenuation (per 100m):
      - 270.000 MHz/17.84 dB
      - 1000.000 MHz/35.40 dB
      - 12000.000 MHz/135.00 dB
    • Velocity of Propagation: 83%
    • Bending Radius:
      - Static: 0.55" (14mm)
      - Flexing: 0.55" (14mm)
    • Temperature: -4°F - 167°F (-20°C - 75°C)
      HD-BNC Connectors
    • Dielectric Withstanding: 500 Volts RMS Maximum
    • Impedance: 75 Ohms
    • Interface Frequency: 12 GHz
    • Lifetime: 500 Mating Cycles
      Din Connector
    • Dielectric Withstanding: 750 Volts RMS Maximum
    • Impedance: 75 Ohms
    • Interface Frequency: 12 GHz