ITEM #: 1505F-B-B-15 MFG #: 1505F-B-B-15
Primary Image
List Price:
Our Price:
Availability: Usually Ships in 5-14 Days.
Please Email, Chat or Call (800) 522-2025 for Detailed Delivery Info
iAvailability Description Popup
1505F-B-B-15 - Overview
Broadcast quality 3G-SDI/HDTV BNC male to BNC male cables featuring Belden 1505F flexible stranded center conductor RG59 cable with and Kings 2065-2-9 connectors.
  • Features:
    • Belden 1505F Cable
    • Kings 2065-2-9 75 Ohm BNC Connectors
    • SMPTE ST-2081 6G-SDI compliant
  • Specifications:
    • RG Type: 59
    • Conductor AWG: 22
    • Outer Jacket Material: PVC - Polyvinyl Chloride
    • Overall Cable Diameter (Nominal): 0.242 in (6.15 mm)
    • Bend Radius Install. Min.: 2.4 in
    • Environmental Suitability: Indoor (Not Riser or Plenum), Indoor
    • Flammability / Reaction to Fire: UL1685 UL Loading
    • Non-UL Temp Rating: 75°C
    • UL Temp Rating: 60°C
    • Operating Temp Range: -35°C To +75°C