ITEM #: L33FLEX-B-B-010 MFG #: L33FLEX-B-B-010
Primary Image
List Price:
Our Price:
Availability: Usually Ships in 5-14 Days.
Please Email, Chat or Call (800) 522-2025 for Detailed Delivery Info
iAvailability Description Popup
L33FLEX-B-B-010 - Overview
Laird's L33FLEX-B-B series of flexible 12G-SDI mini-coaxial cable assemblies are designed for UHD video transmission up to 12GHz, with minimal signal loss. Featuring Canare L-3.3CUHWS insulation and BCP-D33UHW 75 Ohm BNC connectors, this low-loss, 12G-rated assembly is ideal for professional broadcast and video production.
These cables support 4K video at 60Hz with low latency, maintaining signal integrity over long distances to reduce attenuation, interference, and degradation. This results in clearer transmission, fewer repeaters, and lower maintenance costs, making them perfect for demanding environments like live events and large-scale studios. For multi-camera setups, they ensure high-quality, synchronized video signals over long runs, minimizing artifacts or syncing issues.
Laird's L33FLEX-B-B series of flexible 12G-SDI mini-coaxial cable assemblies is designed for UHD video signal transmission, in high-frequency applications up to 12 GHz with minimal signal degradation. Taking advantage of the Canare L-3.3CUHWS's highly foamed insulation and Canare BCP-D33UHW 75 Ohm BNC connectors, this series provides a durable yet flexible low-loss 12G-rated cable assembly. The L33FLEX-B-B is ideal for professional broadcast and video production environments.
12G-SDI Maximum Distance
  • Features:
    • High-quality Canare BNC connectors
    • Durable, flexible 12G Cable allows for versatile use
    • Low-loss structure ensures reliable signal strength
    • Highly foamed PE Insulation
  • Specifications:
      Canare L-3.3CUHWS
    • Outer Diameter: 0.22" (5.8mm)
    • Inner Conductor Material: Annealed Copper
    • Inner Conductor Gauge: 22 AWG
    • Inner Conductor Outer Diameter: 0.03" (0.78mm)
    • Insulation Material: Foamed Polyethylene
    • Insulation Thickness: 0.04" (1.26mm)
    • Insulation Outer Diameter: 0.12" (3.30mm)
    • Outer Conductor 1 Material/Coverage: Tinned Annealed Copper/≥92%
    • Outer Conductor 1 Outer Diameter: 0.14" (3.7mm)
    • Outer Conductor 2 Material/Coverage: Tinned Annealed Copper/≥92%
    • Outer Conductor 2 Outer Diameter: 0.16" (4.2mm)
    • Sheath Material: PVC
    • Sheath Thickness: 0.03" (0.8mm)
    • Rated Voltage: AC 60 Vrms
    • DC Resistance:
      - Inner Conductor: ≤50.2Ω/km
      - Outer Conductor: ≤9.0Ω/km
    • Insulation Resistance: ≥1000MΩ-km
    • Characteristic Impedance: 75±3Ω (10MHz)
    • Nom Attenuation:
      - 1.5GHz: 44.8dB/100m
      - 2.0GHz: 52.6dB/100m
      - 2.5GHz: 60.4dB/100m
      - 3.0GHz: 66.1dB/100m
      - 6.0GHz : 98.7dB/100m
    • Nom. Capacitance: 56.5nF/km (1kHz)
    • Min Bend Radius: 1.32" (34.8mm)
    • Temperature Range: 22°F - 140°F (-30°C - 60°C)
    • Weight: 0.03lbs/ft
      Canare BNC Connector
    • Nom. Impedance: 75Ω unbalanced
    • Insulation Resistance: 5000MΩ or more
    • Contact Resistance:
      - Between External Contacts: 3mΩ or less
      - Between Center Contacts: 6mΩ or less
    • Return Loss:
      - 26dB or more (0~3GHz)
      - 20dB or more (0~6GHz)
      - 15dB or more (0~12GHz)