ITEM #: SNY-SEL55F18Z MFG #: SEL55F18Z
Primary Image
  • Product Image Thumbnail 1 of 3
  • Product Image Thumbnail 2 of 3
  • Product Image Thumbnail 3 of 3
This item is no longer available.
Ask a Markertek Expert if you need assistance finding an appropriate substitute.
(800) 522-2025Email
Items similar to the SNY-SEL55F18Z
SEL55F18Z - Overview
The Sony SEL55F18Z standard prime lens with a 55 mm focal length and large F1.8 maximum aperture offers stunning ZEISS Sonnar contrast and resolution for full-frame E-mount bodies. It can also create gorgeous background bokeh to set off your subject when needed. The big, bright maximum aperture means you can shoot handheld in low-light conditions while still getting outstanding sharpness and clarity.
Fast F1.8 for Broad Creative Control
Smooth Bokeh enhances Depth and Dimension
Sony and ZEISS Team Up For Better Images
Shoot with Confidence Anywhe
  • Features:
    • Bright F1.8 Maximum Aperture
    • ZEISS T Anti-reflective Coating Minimises Flare
    • Circular 9-blade Aperture For Beautiful Defocus Effects
    • Dust and Moisture Resistant Design
  • Specifications:
    • Lens
    • Mount: Sony E-mount
    • Format: 35mm Full Frame
    • Focal-Length: 55mm
    • Focal Length (35mm) (APS-C): 82.5mm
    • Lens Groups/Elements: 5/7
    • Angle of View (35mm): 43°
    • Angle of View (APS-C): 29°
    • Maximum Aperture (F): 1.8
    • Minimum Aperture (F): 22
    • Aperture Blades: 9
    • Circular Aperture: Yes
    • Minimum Focus Distance: 1.64ft (0.5m)
    • Maximum Magnification Ratio (x): 0.14x
    • Filter Diameter (mm): 49mm
      Size & Weight
    • Dimensions (D x L): 2.65" x 2.87" (64.4mm x 70.5mm)