ITEM #: AVU248E1U75R2B31 MFG #: AV-U248E1-UHN75R2-B31
Primary Image
  • Product Image Thumbnail 1 of 2
  • Product Image Thumbnail 2 of 2
List Price:
Our Price:
Availability: In Stock - Ships Factory Direct, Typically in 6 Business Days.
Please Email, Chat or Call (800) 522-2025
iAvailability Description Popup
AV-U248E1-UHN75R2-B31 - Overview
  • Features:
    • 12GHz, high bandwidth performance for SD-SDI, HD-SDI, UHD-SDI, HDR, & 4K/8K video applications
    • Return Loss of 7dB or greater at 12.0GHz
    • Isolation: 45dB or greater at 6.0GHz
    • AVP color-coded, numbered and patented designation to maximize viewable area
    • Lifetime Warranty
    • Also suitable for L Band
  • Specifications:
    • Material:
    • Housing: Copper Alloy, Nickel Plated
    • Center Contacts: Copper Alloy, Gold Plated
    • Springs: Copper Alloy, Gold Plated
    • Insulators: Teflon and Thermoplastic
      Mechanical:
    • Vibration: Per Mil-Std. 202, Method 201
    • Insertion Force: 9 lbs Max.
    • Withdrawal Force: 2 lbs Min.
    • Life Cycle: 20,000 Typical
      Electrical:
    • Meets SMPTE 2082-1
    • Characteristic Impedance: 75 Ohms