ITEM #: ARCADIA-X4-32P MFG #: ARCADIA-X4-32P
Primary Image
  • Product Image Thumbnail 1 of 5
  • Product Image Thumbnail 2 of 5
  • Product Image Thumbnail 3 of 5
  • Product Image Thumbnail 4 of 5
  • Product Image Thumbnail 5 of 5
Our Price:
Availability: 2+ Weeks.
Please Email, Chat or Call (800) 522-2025 for Detailed Delivery Info
iAvailability Description Popup
ARCADIA-X4-32P - Overview
Reimagine Communication for Your Teams. Arcadia Release 4 Makes It Real.
• Arcadia R4 now supports up to 32 V-Series IrisX panels with Essential features - no matrix frame needed. This brings matrix-like functionality to a compact 1RU device, making it a smarter, more cost-effective solution for teams using 5-15 panels. A comparison table is available to highlight key differences from EHX-based systems.
Operation
Configuration
Note: A 1.9GHz beltpack cannot roam between E1 transceivers and IPTs. However, beltpacks which are connected to different types of transceivers can communicate through the Arcadia Central Station.
Note: The ARCADIA-X4-32P is 32 Ports w/ 4-Pin XLR-Male Headset.
  • Features:
    • Capacity
    • Supports up to 32 beltpacks (FSII and/or FSE), 16 IP transceivers (FSII 1.9 or FSE 5.0GHz) & up to 10 E1 transceivers (1.9 or 2.4GHz)
    • Supports up to 100 channels
    • Up to 96 ports of connectivity
    • Native IFB Support
    • AES67 Audio Connectivity to V-Series IrisX Keypanels
      Central Station
    • Standard 1 rack unit (RU) device
    • High quality 12kHz audio to FS Edge beltpacks
    • 2 large full-color touch screen TFT displays
    • 4 rotary encoders for gain and menu operation
    • Headset or Microphone and Speaker connection
    • Stage Announce and Prog. Audio cable included
    • Functions as PTP Leader Clock
      Connectivity
    • Wireless 5GHz Edge transceivers and beltpacks
    • Wireless 1.9GHz and 2.4GHz FSII splitters, transceivers and beltpacks
    • Dante enabled audio devices
    • 4-wire ports (8 ports RJ45)
    • 2-Wire ports (4 XLR-3F)
    • GPIO (D-type 9 pin)
    • LAN - 2x RJ45, 2x SFP
      Configuration
    • CCM configuration tool
    • Direct management with encoders and display
  • Specifications:
    • Capacity:
    • Beltpacks per Station: 32 BPs (FSII or FSE)
    • Transceivers/Antennas Supported by Station: 16 x FSII IP TCVRs (1.9 or FSE 5.0GHz) and 10 x E1 TCVRs (1.9 or 2.4GHz)
      Gooseneck Microphone Input:
    • Input Type: Dynamic/Electret - Selectable
    • Frequency Response: Gooseneck Mic - Partyline: 200Hz - 12kHz + 3dBu
    • Frequency Response: Gooseneck Mic - Line Out: 200Hz - 20kHz + 3dBu
    • Mic Limiter Threshold: -35dBu ±3dB
    • Mic Limiter Range: ≤ 20dB
    • Max Input Level: -10dBu
    • Input Level: -45dBu nominal; -10dBu MAX
    • Headset Mic Voltage: 5V (Electret selectable)
      Speaker Output:
    • Speaker Type: 1.6 x 2.8in oval
    • Load Impedance: 4Ω
    • Max Output Level before 1% Distortion: 18dBu ± 2dB
    • Total Harmonic Distortion (THD): < 0.5% THD at 1kHz
    • Max Speaker Level: 87dB ± 2dB SPL A Weighted at 3ft
    • Frequency Response: 100Hz - 10kHz ± 9dB
      Audio/Radio:
    • 4-wire I/O: Output Impedance >10kΩ, Input Impedance 200Ω + 10%, transformer isolated balanced input and output
    • 4-wire Operating Levels: 0dBu Nominal, 18dBu headroom
    • 2-wire I/O: Selectable RTS or Clear-Com mode, Software controlled auto-null, null depth >60dB at 1kHz
    • Freespeak Edge Beltpack: 200Hz - 12kHz
    • Freespeak II Beltpack: 200Hz - 7.1kHz
      Partyline I/O:
    • 2W Power On/Off: A/B, C/D paired- software controlled
    • 2W Output Voltage: 25 - 28V DC, 560 mA per pair (A/B or C/D)
    • 2W Impedance: >10kΩ
    • 2W Frequency Response: 200 to 12kHz. ±3dB
    • 2W Total Harmonic Distortion (THD): < 0.1% THD at 1 kHz
      Relay Contacts or GPIO:
    • Connector Type: 2 x DB9
    • Relay Contact Type: SPDT
    • Relay Quantity: 4
    • Relay Contact Voltage Rating: 30V DC
    • Relay Contact Current Rating: 1A
    • Input Type: Opto-Isolated
    • Input Quantity: 2
    • Input Voltage Range: 4 - 30V DC or AC
    • Input Current: >=1.2mA required
      Connectors:
    • 4-wire I/O: (8) RJ45
    • 2-wire I/O: (4) XLR-3F
    • Program Input: XLR-3M, provided using cable assembly CAB-RJ45-PGM-SA
    • Stage Announce Output: XLR-3F, provided using cable assembly CAB-RJ45-PGM-SA
    • Headset: 4-pin XLR-M, auto headset detect
    • USB: USB type A Receptacle
    • Number of E1 antenna ports: 2 x RJ45, 2 x Fiber (2 active at any time)
    • DECT Radio frequency sync: Rear RJ45 input and output RF sync connectors
      Indicators and Function:
    • Displays: (2) 480 x 128 color TFT LED Touch Screen displays
      Array
    • AC Mains input: 100-240V AC, 50-60Hz, 160W Max, IEC60320 C14 inlet
    • DC Low Voltage Input: 12V DC +/- 5%, 12A
    • Input: 100-240V AC, 50-60Hz, 2.2A Max, IEC60320 C14 inlet
    • Output: 12V DC +/- 5%, 12.5A
  • Item Includes:
    • 1x Arcadia Central Station: (32 Ports) w/ 4 pin XLR-Male headset