ITEM #: 4694F-BA-BF-001 MFG #: 4694F-BA-BF-001
Primary Image
  • Product Image Thumbnail 1 of 2
  • Product Image Thumbnail 2 of 2
List Price:
Our Price:
Availability: 2+ Weeks.
Please Email, Chat or Call (800) 522-2025 for Detailed Delivery Info
iAvailability Description Popup
4694F-BA-BF-001 - Overview
When space is limited and you need to connect your 12G-SDI equipment, the Laird 4694F-BA-BF series is the perfect solution. Combining the ultra-flexibility of Belden 4694F coaxial with a right-angle BNC connector, these cables are designed to maximize space and ensure a seamless connection. This series features a handy Right Angle BNC male to BNC Female for easy connections in tight spaces.
Larid 12G BNC cables are the reliable choice when setting up your studio backbone and infrastructure. There's no longer a need to quad-link cables when one will do the job! Laird's BNC cables are meet today's high bandwidth 12G-SDI signal / data serial interface requirements. The 4694F Series is the flexible 12G-SDI equivalent of Belden's famous 4694R cable. It features a silver-plated copper center conductor and is the ideal choice for installations in studios, stadiums and live event venues. Custom lengths are always available.
12G-SDI Maximum Distance
  • Features:
    • BNC Bayonet coupling mechanism provides positive, quick mating and un-mating
    • Belden 4694F 12 GHz flexible, precision coaxial cable
    • High Quality Amphenol BNC Connectors
    • Hand made and tested in the USA
  • Specifications:
    • RG Type: 6
    • Number of Elements: 1
    • AWG: 18
    • Stranding: Solid
    • Nom. Diameter: 0.040in (1.01mm)
    • Conductor Material: Silvered Copper-(SC)
    • Insulation Material: Gas Injected-Polyethylene-(PE) (Foam)
    • Nom. Insulation Diameter: 0.180 in (4.57 mm)
    • Outer Shield Layer 1 Type: Braid
    • Outer Shield Layer 1 Material/Coverage: Tinned Copper (TC)-95%
    • Outer shield Layer 2 Type: Braid
    • Outer Shield Layer 2 Material/Coverage: Tinned Copper (TC)-95%
    • Jacket: Polyvinyl Chloride (PVC)
    • Nom. Jacket Diameter: 0.276 in (7.01 mm)
    • Overall Cable Nom. Diameter: 0.276 in (7.01 mm)
    • Return Loss:
      -5 MHz - 1600 MHz - 23dB
      -1600 MHz - 4500 MHz - 21dB
      -4500 MHz - 12000 MHz - 15dB
    • Nom. Conductor DCR: 6.4 Ohm/1000ft (21 Ohm/km)
    • Nom. Outer Shield DCR: 1.5 Ohm/1000ft (4.9 Ohm/km)
    • Nom. Capacitance Cond-to-Shield: 15.9 pF/ft (52.2 pF/m)
    • Nom. Characteristic Impedance: 75 Ω
    • Nom. Velocity of Prop: 85%
    • UL Voltage Rating: 300 V RMS
    • UL Temperature: 167°F (75°C)
    • Operating Temperature: -22°F to 167°F (-30°C To +75°C)
    • Fixed Bend Radius: 2.75 in (69.9 mm)
    • Flexing Bend Radius: 2.75 in (69.9 mm)
    • Max Pull Tension: 80lbs (36 kg)
    • Cable Weight: 0.048lbs/ft
    • Flammability Rating: UL 1685
    • MIL-STD 202 rated
      Amphenol RF BNC Right Angle Specifications:
    • Orientation: Right Angle
    • Body Finish: Nickel
    • Body Material: Brass
    • Contact Material: Brass
    • Coupling Mechanism: Bayonet
    • Frequency (Max GHz): 4GHz
    • Impedance (Ohms): 75 Ω
    • Insulator Material: PTFE
    • Temperature: -85°F to 329°F (-65°C to 165°C)
      Amphenol RF BNC Connector Specifications:
    • Orientation: Straight
    • Body Finish: Nickel
    • Body Material: Phosphor Bronze
    • Contact Material: Gold
    • Coupling Mechanism: Bayonet
    • Frequency (Max GHz): 12 GHz
    • Impedance (Ohms): 75 Ω
    • Insulator Material: PTFE
    • Temperature: -40°F to 185°F (-40°C to 85°C)