Pure Resonance Audio CFSS-SD5RMA120BT Conference Room System with SD5 & Amplifier with Bluetooth
ITEM #: CFSS-SD5RMA120BT MFG #: CFSS-SD5RMA120BT
Primary Image
This item is no longer available.
Ask a Markertek Expert if you need assistance finding an appropriate substitute.
(800) 522-2025Email
Items similar to the CFSS-SD5RMA120BT
CFSS-SD5RMA120BT - Overview
Conference Room Sound System With Bluetooth
Pure Resonance Audio CFSS-SD5RMA120BT premium conference room sound solution provides 360° of incredible audio coverage with a high-performance 120W mixer amplifier. This speaker system includes a wide coverage, high fidelity, low profile speakers to cover up to 2,500 square feet with rich, crisp, and clear speech reproduction. Wirelessly stream audio with your Bluetooth-enabled device or connect your existing audio and/or video equipment via the mixer amplifier. This conference speaker system is perfect for conference venues, multi-function rooms, event rooms, meeting rooms or any other application where vocal intelligibility is needed.
Bluetooth Ready
SD5 Superdispersion Ceiling Speaker Array
RMA120BT 120W Rackmount Bluetooth Mixer Amplifier
Quick And Easy To Install
Emergency Audio Cutoff
  • Features:
    • Pure Resonance Audio SD5 SuperDispersion® 70V Omnidirectional Drop Tile Ceiling Speaker Arrays
    • Omnidirectional coverage pattern provides 360° x 180° of consistent frequency response
    • Powerful proprietary tweeter design with a lower crossover point improves vocal performance
    • Wave guided housing directs sound where it needs to go
    • Ported enclosure is acoustically optimized and tuned with bass-reflex for turbulence reduction
    • Low profile metal back-box comes with built-in safety suspension points
      Pure Resonance Audio RMA120BT 5-Channel 120W Commercial Rack Mount Mixer Amplifier with Bluetooth 4 Ohm/70V
    • 1 RU chassis, high-efficiency, and lightweight design
    • MP3 media player supports USB, SD, Bluetooth and FM tuner
    • Supports 1 emergency channel input, 2 AUX inputs, and 4 MIC inputs
    • Bass and treble tone controls
    • Advanced high-performance power amplifier circuit
    • 4-16Ω/70V speaker output
    • 120W rated output power
    • Remote control
  • Specifications:
    • SD5 Ceiling Speaker
    • Power Handling: 63 Watts RMS
    • Frequency Response: 46Hz - 20kHz
    • Sensitivity: 90dB @ 2.83V/1M
    • Impedance: 8 ohms with Built-in 70V transformer
    • Drivers: 3 5.25" drivers; 3 3" tweeter
    • 70V Transformer Taps: 7.5W, 15W, 30W, 60W @ 70V; 8 ohm Bypass
    • Dispersion: 360° by 180°
      RMA120BT Mixer Amplifier
    • Rated Power Output: 120W
    • Speaker Outputs: 4-16Ω/70V
    • Frequency Response: 80Hz~16KHz +/- 3db
    • Protection: Overheat/Short-circuit
  • Item Includes:
    • 1x Pure Resonance Audio SD5 SuperDispersion® Drop Tile Ceiling Speaker Array
    • 1x Safety Cable Kit
    • 1x Pure Resonance Audio RMA120BT 120W Commercial Bluetooth Mixer Amplifier