ITEM #: VZ-156PM-12G MFG #: VZ-156PM-12G
Primary Image
  • Product Image Thumbnail 1 of 5
  • Product Image Thumbnail 2 of 5
  • Product Image Thumbnail 3 of 5
  • Product Image Thumbnail 4 of 5
  • Product Image Thumbnail 5 of 5
This item is no longer available.
Ask a Markertek Expert if you need assistance finding an appropriate substitute.
(800) 522-2025Email
Items similar to the VZ-156PM-12G
VZ-156PM-12G - Overview
  • Features:
    • 15.6" 4K/12G-SDI Monitor
    • All SDI signals Input - 12G-SDI/6G-SDI/3G-SDI (Level A, DL-B, DS-B) / HD-SDI/SD-SDI
    • Quad SDI/Dual SDI/Single SDI/HDMI
    • ST2084 / HLG / Time Code ( LTC / VITC )
    • Loop-Through (SDI)
    • False Color / Tally ( Red / Green / Yellow ) / Freeze
    • Audio Channel Output 2ch (out of 16ch)
    • Front User definable buttons F1 and F2
    • Picture / (User) Marker / UMD
    • Gammas 1.8, 2.0, 2.2, 2.35, 2.4, 2.6 & 2.8
    • Waveform / Vector Scope / Histogram
    • Check Field / Exposure / HV Delay / Freeze
    • False Color / Color Temperature / Color Space
  • Specifications:
    • Display
    • Screen Size: 15.6"
    • Max Resolution: 3840 x 2160 @60Hz
    • Pixel Pitch: 0.08970mm x 0.08970mm
    • Brightness: 330 cd/m² (Typical)
    • Contrast Ratio: 1000:1
    • Aspect Ratio: 16:9
    • Viewing Angle (H/V): 176°/176°
    • Display Color: 16.7 M
    • HDR: ST2084 300/1000/10000/HLG
    • Supported Log Formats: SLog2/SLog3/CLog/NLog/ArriLog/JLog or Use
    • LUT (Look Up Table): Support (3D LUT - .cube Format)
    • Technology: Calibration to Rec.709 with Optional Calibration Unit
      Interface
    • 12G-SDI In/Out: 2/2 (Loopthrough)
    • 3G-SDI In/Out: 2/2 (Loopthrough)
    • HDMI In/Out: 1/1
    • SFP In: 1 12G SFP+ ( Fiber Module for Option)
    • RJ45 In: 1
    • RS422 In/Out: 1/1 (Remote Control)
    • GPI In: 1 (Remote Control)
    • USB In: 1 (Remote Control)
      Audio
    • Built-In Speaker: 1W x 2
    • SDI: 16ch 48kHz 24 bit
    • HDMI: 8ch 24 bit
    • Ear Jack: 3.5 mm
      Dimensions & Weight
    • Outline Dimensions (WxHxD): 15.47" x 10.51" x 2.42" (393mm x 267mm x 61.5mm)
    • Net Weight: 6.39lbs (3.4kg)
      Input Format
    • 12G-SDI (YCbCr 4:2:2): 3840x2160/4096x2160 (47.95/48/50/59.94/60p)
    • 12G-SDI (YCbCr 4:4:4): 3840x2160/4096x2160 (23.98/24/25/29.97/30p)
    • DL 6G (YCbCr 4:2:2): 3840x2160/4096x2160 (23.98/24/25/29.97/30p)
    • DL 6G (YCbCr 4:4:4): 3840x2160/4096x2160 (23.98/24/25/29.97/30p)
    • 6G-SDI (YCbCr 4:2:2): 3840x2160/4096x2160 (23.98/24/25/29.97/30p)
    • 6G-SDI (YCbCr 4:4:4): 1920p/2048x1080 (47.95/48/50/59.94/60p)
    • 2SI-3G (YCbCr 4:2:2): 3840x2160/4096x2160 (47.95/48/50/59.94/60p)
    • 2SI-3G (YCbCr 4:4:4): 3840x2160/4096x2160 (23.98/24/25/29.97/30p)
    • SQ-HD,2SI DL-3G, SQ DL-3G: 3840x2160/4096x2160 (23.98/24/25/29.97/30p)
    • SQ-3G (YCbCr 4:2:2): 3840x2160/4096x2160 (47.95/48/50/59.94/60p)
    • SQ-3G (YCbCr 4:4:4): 3840x2160/4096x2160 (23.98/24/25/29.97/30p)
    • 3G-SDI-Level A (YCbCr 4:2:2): 1080p / 2048x1080 (47.95p/48p/50p/59.94p/60p)
    • HD: 2048x1080/1080P/720P
    • SD: 525i/625i
      General Summary
    • Power - Electrical Ratings: XLR-4p (DC 12V - 24V)
    • Power - Consumption: = 32.5W
    • Operating Temperature: 32°F - 140°F (0°C - 60°C)
    • Operating Humidity: 90% RH for 240 hrs, TA=+ 140°F (60°C)
    • Storage Temperature: -4°F - 140°F (-20°C - 60°C)
    • Battery Plate: V-mount/Anton Bauer Mount
  • Item Includes:
    • 1x 15V DC Adapter